معرفی‌کتاب:تحلیل بنیادی،تکنیکال یا ذهنی | Trading in the Zone

من همیشه کتاب‌ها را از دید یک معامله‌گر می‌خوانم؛ کتب زیادی برای معرفی به شما عزیزان دارم اما اولین کتاب‌ها را از مجموعه‌ای انتخاب می‌کنم که ۱ترجمه شده باشد و ۲به‌طور مستقیم بر روی بهبود معامله گری فردی شما تأثیرگذار باشد.

در ادامه خلاصه ای از کتاب TRADING IN THE ZONE را با هم می‌خوانیم.

-نوشته شده به قلم سالار تحویلدار.

مارک داگلاس پس از انتشار کتاب مشهور معاملهگر منضبط (The Disciplined Trader) که به مبحث روانشناسی و روان‌شناختی بازارهای مالی و رفتار معامله گران می‌پردازد، کتاب TRADING IN THE ZONE را منتشر کرد. مارک داگلاسِبا تجربه بیان می‌کند،اساسی‌ترین مشکلی که منجر به عدم رسیدن به موفقیت دریک معامله گر می‌شود عملکرد ذهنی آن فرد است.

بگذارید این‌طور بگویم: ما وارد دنیای جدیدی شده‌ایم که ذهن ما با آن آشنانیست در نتیجه‌ی آن راهکارهایی که ناخواسته در تلاطم یک بازار مالی به ذهن ما خطور می‌کند باعث زیان‌هایی می‌شود. ذهن ما با عملکرد بازار همخوانی ندارد.

فصل یک کتاب به چه می‌پردازد؟

اولین فصل کتاب tading in the zone به مقایسه کلی تحلیل تکنیکال و بنیادی و دیگر روش‌ها می‌پردازد؛

او بیان می‌کند فاندامنتالیست ها سعی می‌کنند تحلیلی بر تغییر قیمت‌ها در یکزمان خاص داشته باشند که اشکال بزرگان این است که در تغییرات قیمت در معامله به‌سرعت روی می‌دهد و شاید فرصتی برای تحلیل بر روی داده‌هایلحظه‌ای وجود نداشته باشد.

در مقابل آن تحلیل تکنیکال وجود دارد که با توجه به الگوهای رفتاری تکنیکالیستها سعی بر تحلیل روند قیمتی پیشرو و در نتیجه معامله بر اساس این نوع روش دارند. مارک داگلاس تحلیل تکنیکال را برتر می‌داند. اما بیایید به یک سؤال پاسخ دهیم: مگر می‌شود در یک بازار مالی فعال بود و از الفبای آن بی خبر بود؟ شما بایک بازار مالی طرف هستید باید بدانید تصمیم دولت‌ها، رویکرد بانکها وشاخص‌ها و تغییرات آنها به چه معنی است و چه تغییراتی را در بازار به وجود میآورد.

تحلیل ذهنی

معامله‌گرانی که به یک ساختار ذهنی پایدار در trading خود رسیده‌اند،می‌توانند برایند کاری مثبتی داشته باشند. حدضرر قسمتی از یک معامله است و اگر به هر ترتیب قیمت برخلاف تحلیل شما پیش رفت باید ذهنی آماده برای معامله بعدی داشته باشید نه آنکه نظم ذهنی خود را از دست بدهید.

در بازارهای مالی آزادی عمل زیادی داریم. مارکت به ما قدرتی می‌دهد که فراتر از دنیای پیرامونمان رفتار کنیم. چه بسا فردی که آمادگی این آزادی عمل را ندارد به یکباره سرمایه خود را نابود می‌کند.

به‌طور کلی ما در اجتماع با قوانین سر و کله می‌زنیم که ایجاد خطر را برای ما به حداقل می‌رساند. اما این قوانین در بازارهای مالی از پیش تعیین نشده‌اند؛خودتان باید قوانین آن را بنویسید و بنا بر سیستم-ترید خود رعایت کنید.